Turun valtuusto lakkautti nuorisotiloja – Juhlavuoden arvoton aloitus

Turun 150-vuotias kaupunginvaltuusto päätti juhlavuoden aluksi lakkauttaa kolme kaupungin alueellista nuorisotilaa. Maarian nuorisotila Jäkärlän lähiöalueella, Paattisten nuorisotila sekä Teräsrautelan nuorisotila suljetaan. Esitin valtuustossa, että näitä ”nuokkareita” ei lakkauteta vaan toimintaa jatketaan. Esitykseni kaatui äänin 9-57, 1 tyhjää. Nuorisotilojen puolesta äänesti lisäkseni vasemmiston valtuutetuista Elina Sandelin ja Leena Kaunislahti sekä keskustan valtuutetut ja osa perussuomalaisista.

Pitäisi olla selvää, että monenlaisten toimeentulo-ongelmien ja työttömyyden kasvaessa lapsiperheissä, olisi toimiville nuorisopalveluille todella käyttöä ja kipeäkin tarve. Nyt kolmen alueen osalta se mahdollisuus loppuu. On yritetty esittää jonkinlaisten korvaavien palveluiden paikkaavan lakkautuksia, mutta onnetonta tylyn päätöksen verhoiluahan se vain on. Supistettujen palveluiden siirtäminen koulujen tiloihin tuli usean kriittisen valtuutetun arvioissa vahvasti kyseenalaistettua. Nämä, kuten Turun nuorisovaltuuston edustajankin hyvä puheenvuoro, kaikuivat salissa kuuroille korville. Lakkautusten selittelijöillä oli enemmistö.

Selittelyyn lukeutui myös puhe nuorisotilojen toiminnan ”haavoittuvuudesta”. Se olisi seurausta liian pienestä henkilöstön määrästä. Valtuusto ”haavoitti” tosiasiassa itse näitä toimintoja, kun se tämän vuoden budjetin hyväksyessään leikkasi nuorisopalveluilta rahoitusta. Nuorisotyön ammattilaisia saataisiin kyllä palkattua lisää, jos haluttaisiin. Ne varsin pienet kulut maksaisivat itsensä takaisin monin verroin vaikkapa nuorten syrjäytymistä estäessään. Tunnettu tosiasia on sekin, että Turku panostaa verrokkikuntia vähemmän nuorisopalveluiden henkilöstöön. Henkilöstöä on kuusikkokunnista vähiten nuorten määrään nähden.

Tämä onneton kaupunkilaisia eriarvoistava ja nuorisopalveluita heikentävä päätös tehtiin siis Turun kaupunginvaltuuston 150-vuotisjuhlakokouksessa. Yleensähän merkkivuosia on tapana juhlistaa joillakin kädenojennuksilla kaupunkilaisille, mutta pormestarien Turku otti juhlan kunniaksi pois kolmen asuinalueen nuorisotilat. Lienee turha sen enempää tässä alleviivata sitäkään kuinka jyrkästi tällainen on vastoin ohjelmien ja juhlapuheiden segregaation purkamisen tavoitteita.

Äänestystulos kertoo aikalailla tarkkaan turkulaisen kuntademokratian rappiotilan, sen, kuinka Pormestarien Turku on kääntänyt selkänsä asukkaidensa arkisille asioille ja eduille.

Nuorisopalveluiden lisäksi päiväkodit, koulut, kirjastot, museot, liikunta ja muut vapaa-ajan palvelut kärsivät nekin leikkauksista. Varissuolta on suljettu alakoulu. Yt-neuvotteluissa kaupunginhallitus päätyi juuri lähes 30 hengen työpanoksen leikkaamiseen irtisanomalla tai osa-aikaistamalla kaupungin työntekijöitä. Lopullinen vähennystavoite on 50 htv, sekään tuskin riittää, jos valta pysyy kokoomuksella ja muut puolueet sitä jatkossakin seuraavat.

Nämä nuorten kohtaloksi koituvat byrokraattien pöydillä piirrellyt suunnitelmat ovat saaneet motivaationsa samasta leikkauspolitiikasta, jota Orpon kokoomushallitus ajaa valtakunnallisesti. Raa’at leikkaukset kuorrutetaan kehittämispuheella, ja sitten pormestariston avulla ajetaan läpi kuntalaisten valitsemasta valtuustosta. Juhlavuoden olisi voinut aloittaa arvokkaammin.